Odpovědi na časté dotazy povinného
1. Oprávněnost vymáhaného dluhu – co je to za dluh?
Exekutor není oprávněn zkoumat či posuzovat oprávněnost vymáhané pohledávky, ani důvody jejího vzniku či okolnosti předcházejícího soudního řízení. Exekutor je vázán výší pohledávky tak, jak ji soud stanovil v pověření, exekutor je povinen tuto pohledávku takto i vymáhat. V případě sporu o oprávněnost či výši exekučního dluhu se proto účastník musí obrátit na soud. Se žádostí o poskytnutí informací o tom, co předcházelo exekuci, jak dluh vznikl, se povinný musí obrátit buď na soud, který vydal exekuční titul (rozsudek, platební rozkaz), nebo přímo na oprávněného. Exekutorský úřad tyto informace v naprosté většině případů nemá.
2. Oznámení o exekuci – nebyl jsem dopředu vyzván k zaplacení
Exekutor nemá žádnou zákonnou povinnost sdělovat povinnému dopředu, že je proti němu vedena exekuce, že bude nařízen exekuční výkon (např. sepsány a zajištěny věci v bytě povinného, zablokován bankovní účet, mzda). Možnost zaplatit dluh bez exekučního vymáhání již povinný promeškal po vydání exekučního titulu (rozsudku, platebního rozkazu, platebního výměru). Úkolem exekuce je nucené vymožení povinnosti, kterou povinný nesplnil přesto, že mu to ukládá exekuční titul. Proto zcela v souladu s exekučními předpisy a účelem exekuce dochází nejprve ke zjišťování majetku povinného, poté k jeho obestavení (zajištění) a teprve následně až k doručení informace povinnému o probíhající exekuci. Provést exekuci (tj. prodat zajištěný majetek, odčerpat peníze z účtu povinného apod.) je však možno až po zápisu doložky provedení exekuce do Rejstříků zahájených exekucí.
3. Prominutí dluhu
Právo prominout povinnému dluh nebo jeho část má pouze oprávněný, nikoli exekutor. Povinný se může zprostit obstavení majetku a svých dočasných omezení, které mu exekuce přináší, úplným zaplacením vymáhané pohledávky a nákladů exekuce. Na požádání exekutor připraví povinnému celkový výpočet dluhu. Splní-li povinný v zákonem stanové lhůtě dobrovolně, má nárok na snížení nákladů exekuce.
4. Jak minimalizovat výši vymáhaného dluhu
Povinný může zabránit dalšímu nárůstu dluhu rychlou úhradou alespoň jistiny dluhu (od té chvíle již nenarůstají úroky) a dále pravidelnými splátkami, které podstatným způsobem snižují zbývající exekuční nedoplatek. Pravidelné splátky dluhu omezí nutnost exekutorského úřadu konat další nepříjemné a náklady zvyšující exekuční úkony proti povinnému.
5. Životní minimum – mám nárok?
Exekutor nemá povinnost zajistit povinnému „životní minimum“ k uspokojování potřeb povinného. Pouze v případě, že exekuce probíhá srážkami ze mzdy nebo z jiných obdobných příjmů, přikázáním pohledávky z účtu nebo prodejem movitých věcí, není možno srazit povinnému tzv. základní částku, jejíž výpočet se odvíjí od výše životního minima a počtu vyživovaných osob. Se žádostí o pomoc ve finanční nouzi se povinný může obrátit na soud podáním návrhu na odklad exekuce nebo na příslušný referát sociálních věcí obecního (městského) úřadu, případně na úřad práce.
6. Rozsah postiženého majetku – proč mám všechno obestaveno
Je v souladu s exekučními předpisy, pokud exekutor obstaví (zajistí) majetek povinného i ve větším rozsahu než činí jistina vymáhaného dluhu. Exekutor je totiž oprávněn vést exekuci i více způsoby současně, kromě jistiny dluhu vymáhá i jeho příslušenství (např.úroky, úroky z prodlení, náklady exekuce), a tím může celková výše dluhu s časem výrazně růst. Banka nesděluje exekutorovi stav účtu povinného k okamžiku obdržení exekučního příkazu, proto je běžné, že úřad obestaví i více účtů povinného najednou. Exekutor je však povinen v exekučním příkazu zvolit takový způsob exekuce, který není zřejmě nevhodný, zejména vzhledem k nepoměru výše závazků povinného a ceny předmětu, z něhož má být splnění závazků povinného dosaženo. Pokud katastrální úřad zablokoval povinnému veškeré nemovitosti, byť hodnotou mnohonásobně převyšující výši vymáhaného dluhu, učinil tak bez ohledu na vůli exekutora, nýbrž na základě Vyrozumění o zahájení exekuce exekuce podle § 44a odst. 1 exekučního řádu "...nesmí povinný po doručení vyrozumění nakládat se svým majetkem včetně nemovitostí a majetku patřícího do společného jmění manželů, vyjma běžné obchodní a provozní činnosti, uspokojování základních životních potřeb svých a osob, ke kterým má vyživovací povinnost, a udržování a správy majetku..." Exekutor nemá možnost povinnému tento zákaz nijak prominout, a to ani kdyby to mělo být ve prospěch rychlejšího skončení exekuce. Omezení zaniká teprve skončením exekuce, tedy např. úplným zaplacením dluhu včetně nákladů exekuce.
7. Peníze byly strženy z mého účtu a exekuce stále není skončena
Exekutor poté, co zjistí bankovní účet povinného, zašle bance Exekuční příkaz, podle kterého má banka povinnost zablokovat prostředky na tomto účtu až do výše vymáhaného dluhu a nákladů exekuce. Peněžní prostředky si banky obvykle v tento okamžik převádějí z účtu povinného dočasně na svůj technický účet (na výpise může být informace o stržení prostředků z účtu povinného) a čekají do doby, než obdrží od exekutora Vyrozumění o právní moci exekučního příkazu a o provedení zápisu do rejstříku zahájených exekucí. Exekutor mezitím doručuje exekuční dokumenty povinnému (Vyrozumění o zahájení exekuce, Výzvu k dobrovolnému plnění, Exekuční příkaz, Návrh, Exekuční titul), čeká na uplynutí třicetidenní lhůty pro podání návrhu na zastavení exekuce povinným, poté zapíše doložku provedení exekuce do Rejstříku zahájených exekucí. Teprve poté může exekutor bance zaslat vyrozumění a žádat vyplacení peněžních prostředků z účtu povinného. Poté, co peněžní prostředky jsou připsány na účet exekutora, vyčíslí exekutor náklady exekuce a vystaví příkaz k úhradě nákladů exekuce.
Podobný problém souvisí s katastrem nemovitostí. Katastrální úřad zablokuje povinnému veškeré nemovitosti bez ohledu na vůli exekutora, nýbrž na základě vydaného Vyrozumění o zahájení exekuce podle § 44a odst. 1 exekučního řádu "...nesmí povinný po doručení vyrozumění nakládat se svým majetkem včetně nemovitostí a majetku patřícího do společného jmění manželů, vyjma běžné obchodní a provozní činnosti, uspokojování základních životních potřeb svých a osob, ke kterým má vyživovací povinnost, a udržování a správy majetku..." Exekutor nemá možnost povinnému tento zákaz nijak prominout, ani odblokovat pouze některé nemovitosti. Omezení zaniká teprve skončením exekuce, tedy např. úplným zaplacením dluhu včetně nákladů exekuce. V tomto případě je možné vymazat poznámku z katastru teprve po současném splnění těchto podmínek:
- celková úhrada dluhu včetně nákladů exekuce
- nabytí právní moci příkazu k úhradě nákladů exekuce
- uplynutí lhůty 30-ti dnů od doručení Vyrozumění o zahájení exekuce
8. Majetek manžela / manželky
Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.
9. Příkaz k úhradě nákladů exekuce
Jedná se o specifický druh rozhodnutí, kterým soudní exekutor stanovuje náklady exekuce tak, jak je uvedeno v § 87 a násl. zákona č. 120/2001 Sb. Předběžná výše nákladů již byla uvedena ve Výzvě k úhradě dlužné částky, která Vám byla zasílána. V tomto rozhodnutí je výše nákladů konkretizována a blíže odůvodněna. Proti příkazu k úhradě nákladů exekuce není možné podat odvolání, je však přípustné podat námitky ve lhůže osmi dnů od doručení. Výše nákladů exekuce se stanoví z doposud vymožené částky, je tedy možné, že v řízení bude vydán jeden nebo více Příkazů k úhradě nákladů exekuce. Právní moc příkazu k úhradě nákladů exekuce jednou z podmínek skončení exekuce.
10. Běžné výživné
Exekuce je v tomto případě vedena na základě exekučního titulu, ve kterém se oprávněnému přiznává nárok na opětující se plnění (výživné). V praxi to znamená, že je povinný povinen uhradit aktuálně dlužné výživné a dále do budoucna hradit měsíčně dlužné výživné tak, jak mu ukládá exekuční titul. V případě běžného výživného je základem pro výpočet odměny exekutora součet hodnot plnění, která mají být vymožena. Jde-li o plnění na dobu neurčitou, na dobu života nebo na dobu delší než pět let, je základem pro určení odměny pětinásobe hodnoty ročního plnění.
Podrobnější informace o obsahu právních předpisů týkajících se exekucí naleznete v části
Legislativa .